laserowerozstepy

Rozstępy to nieestetyczne zmiany skórne, które pojawiają się zazwyczaj w następstwie znacznego, gwałtownego przybrania na wadze lub nagłej utraty wagi. Najczęściej pojawiają się rozstępy w ciąży oraz w okresie dojrzewania, kiedy to młody człowiek doświadcza gwałtownych skoków wzrostu. Otyłość lub zaburzenia hormonalne także mogą przyczynić się do pojawienia się tej choroby skóry. Rozstępy to problem 90 proc. kobiet.

Przyczyny rozstępów to prawdopodobnie także geny – córki kobiet, które miały rozstępy, mają większe szanse na to, że u nich się także pojawią. Likwidacja rozstępów to wygładzanie skóry, nawilżanie jej olejkami i odżywianie witaminami.

Najskuteczniejszy sposób na rozstępy to operacja laserowa.

Rozstępy - likwidacja

W przypadku pojawienia się rozstępów niezbędne jest szybkie rozpoczęcie leczenia, gdyż jedynie wczesna postać rozstępów dobrze na nie reaguje. Domowe sposoby na rozstępy, których skuteczność udało się potwierdzić w badaniach, to między innymi:

  • olej z kiełków pszenicy – poprawia wygląd rozstępów, ale tylko we wczesnej fazie;

  • kwas glikolowy – pozyskiwany z trzciny cukrowej jest składnikiem wielu kremów o właściwościach;odmładzających. Może również zwalczać rozstępy poprzez zwiększanie produkcji kolagenu w skórze. Kremy o najwyższych stężeniach tego kwasu stosowane są w gabinetach kosmetycznych;

  • witamina C – podawana w formie suplementów diety korzystnie działa na skórę. Najwyższą skuteczność osiąga się, łącząc witaminę C i krem na rozstępy;

  • retinoidy – pochodne witaminy A, wchodzą w skład kremów i leków, których działanie polega na zwiększeniu produkcji kolagenu i poprawieniu elastyczności skóry. Preparatów tych nie należy jednak stosować w ciąży, gdyż są one szkodliwe dla prawidłowego rozwoju płodu.

Najskuteczniejszą metodą walki z rozstępami jest usuwanie ich za pomocą zabiegów laserowych. Jest to jedyny sposób na rozstępy, który sprawdza się również w ich zaawansowanej fazie, gdy z czerwonych stają się białe. Laser stymuluje produkcję kolagenu, który przy powstawaniu rozstępów zostaje uszkodzony, a także leczy rozszerzone naczynia krwionośne, odpowiadające za zaczerwienienie. Kuracja z zastosowaniem lasera wymaga zazwyczaj od 3 do 6 sesji.

 

Rozstępy to bardzo uciążliwy problem, którego trudno jest się pozbyć. Nawet najskuteczniejsze metody nie są w stanie całkowicie usunąć rozstępów. Zwykle zauważa się poprawę w około 30%.

Początek strony